De flesta människor är normala, och uppför sig därefter. Men en del är Tålamodsprövande. Utnyttjar sin Maktposition; för att förnedra andra, eller för att framhäva sitt EGO. Eller är de helt enkelt bara allmänt ohyfsade/mangler folkeskikk?!
Den här gången hade vi avtalat med Fiskerihamnens chef om att få utnyttja deras kajanläggning någon timme idag på förmiddagen, då tidvattnet stod som högst. Detta för att en inhyrd stor lastbil med kran skulle kunna komma åt att lyfta upp vår dieselgenerator (120 kg), som behövde transporteras till verkstad i Las Palmas för översyn nu i sommar, när vi ändå planerar att vara hemma.

Omöjligt tidigare i veckan pga flera helgdagar (Vilket helgon var det nu?! Eller var det ”Konstitutionens Dag”? Eller ”Kanarieöarnas Dag”? Eller ”Lokalpolisens dag”?). Fredag omöjligt att komma fram pga Marknaden med hundratals tingel-tangelstånd. Och på måndag skall vi resa hem. Så det måste få bli på Torsdag.
Jodå! Inga problem! Det skall gå bra!
Idag på morgonen var kranbilen och tillrest mekaniker från Las Palmas på plats på avsedd tid. Men grinden låst. Rask promenad till IL Bosso Grandes kontor.
”Nej, jag har inte tid idag! Jag är helt ensam! Låna ut nyckeln?! Nä, hur skulle det se ut?! Jag är ansvarig! Jag kommer, när jag har tid!”
Jag har lärt mig, att den typen av folk går det bara inte att argumentera mot. De känner sin makt, och det blir inte bättre av att det blir låsningar. TÅLAMOD är Ordet.
Vi hade tur; lastbilschauffören var gammal kompis med IL Bosso Grande. Så det löste sig.

Här lyfter vår hygglige mekaniker Aythami med kranbilens hjälp upp dieselgeneratorn.

Och här kontrollerar Helmi och vår hjälpsamme båtgranne Kjell, att allt går riktigt till.
Till slut kan vi betala kranföraren och förskottsbetala vår mekaniker Aythámi, som skall gå igenom generatorn under sommaren.
Det är en märklig känsla, när man fått igenom allt (eller i varje fall det mesta), som man önskat sig! Att slingra mellan allehanda blindskär och allsköns vanskligheter, och till slut få på plats allt. Innan flyget går.
Spännande fortsättning följer!